Pelletkachel op centrale verwarming: wanneer is een cv-kachel de moeite?

Pelletkachel Op Centrale Verwarming Wanneer Is Een Cv Kachel De Moeite

Een pelletkachel op centrale verwarming, ook idro-kachel genoemd, verwarmt naast de kamer waar hij staat ook je radiatoren en soms je sanitair water. Het toestel kost 3.500 tot 7.000 euro, en daarbovenop heb je een buffervat en een hydraulische aansluiting nodig. Bij minder dan zes radiatoren loont dat zelden.

Pelletkachel op centrale verwarming of pelletketel: wat is het verschil?

Cv-pelletkachel (idro)Pelletketel
Staat inDe leefruimte, met zichtbaar vuurTechnische ruimte, garage of kelder
VerwarmtDe kamer plus de radiatorenAlleen de radiatoren
Vermogen14 tot 30 kW15 tot 40 kW en meer
Prijs toestel3.500 tot 7.000 euro6.000 tot 15.000 euro
PelletvoorraadInterne tank, dagelijks tot wekelijks vullenExterne silo mogelijk, enkele weken autonomie
SfeerZichtbaar vuur in de woonkamerGeen
Geschikt alsHoofdverwarming voor een gemiddelde woningVolwaardige vervanging van een gas- of stookolieketel

Bekijk beide bij pelletketels en cv-kachels .

Wat kost het totaalplaatje?

PostCv-pelletkachelPelletketel
Toestel3.500 tot 7.000 euro6.000 tot 15.000 euro
Buffervat700 tot 1.800 euro800 tot 2.500 euro
Hydraulische aansluiting en pompgroep800 tot 2.000 euro1.000 tot 2.500 euro
Rookkanaal800 tot 2.000 euro800 tot 2.000 euro
Plaatsing en inbedrijfstelling500 tot 1.200 euro1.000 tot 3.000 euro
Eventuele pelletsiloniet van toepassing1.500 tot 4.000 euro
Realistisch totaal6.300 tot 14.000 euro11.100 tot 29.000 euro

Prijzen indicatief, gecontroleerd in augustus 2026. Vraag altijd een offerte voor het geheel, want de hydraulische kant verschilt sterk per woning.

Waarom je bijna altijd een buffervat nodig hebt

Dit is het onderdeel dat mensen het vaakst willen schrappen om te besparen, en dat is bijna altijd een fout.

Een pelletketel of idro-kachel werkt het best op een constant, hoog vermogen. Je radiatoren vragen dat niet: op een milde dag hebben ze maar een fractie nodig. Zonder buffer moet het toestel dan constant aan- en uitschakelen, met dezelfde gevolgen als bij een overgedimensioneerde kamerkachel: onvolledige verbranding, meer as, meer slijtage.

Een buffervat vangt dat op. De kachel draait op vol vermogen, laadt de buffer op en gaat uit. De buffer geeft de warmte daarna geleidelijk af aan je radiatoren. Voordelen:

  • Minder start- en stopcycli, dus minder slijtage en minder as
  • Hoger reeel rendement
  • De kachel draait korter maar schoner
  • Mogelijkheid om later zonneboiler of warmtepomp aan dezelfde buffer te koppelen

Vuistregel voor de grootte: ongeveer 30 tot 50 liter buffer per kW vermogen van het toestel. Een kachel van 20 kW vraagt dus ruwweg 600 tot 1.000 liter.

Combineren met een bestaande gasketel

Dat kan, en het is een veelvoorkomende opstelling bij renovatie. De pelletkachel doet het grootste deel van het werk, de gasketel springt bij op de koudste dagen of voor sanitair warm water in de zomer.

Praktisch werkt dat via een buffervat waar beide toestellen op aansluiten, met een regeling die bepaalt wie voorrang krijgt. Voordeel: je houdt een achtervang en je hoeft de pelletkachel niet op de allerkoudste dag te dimensioneren. Nadeel: je betaalt de vaste kosten van je gasaansluiting nog steeds.

Wanneer loont het, en wanneer niet

SituatieOordeel
Oudere woning, tien of meer radiatoren, klassieke aanvoertemperaturenSterke kandidaat, warmtepomp presteert hier slecht
Vervanging van een stookolieketelSterke kandidaat, vergelijkbare logica en opslagbehoefte
Woning met vloerverwarming en goede isolatieWarmtepomp is er meestal beter en goedkoper
Kleine woning met vier tot zes radiatorenOverkill, kies een kanaliseerbare kamerkachel
Geen ruimte voor buffervatGroot bezwaar, een buffer is bijna altijd nodig
Geen droge opslag voor pelletsBij dit verbruik kritiek, reken op 3 tot 5 ton per jaar

Hoeveel pellets verbruikt zo’n installatie?

Fors meer dan een kamerkachel. Reken voor een volledige woning op 2.500 tot 4.000 kg per stookseizoen, dus drie tot vier volledige pallets. Bij een slecht geisoleerde grote woning kan dat oplopen tot 5 ton.

Dat maakt de opslag een echt planningspunt: vier pallets nemen ongeveer vier vierkante meter in beslag, of je kiest voor een silo met automatische aanvoer. Bekijk ook onze pellets voor de prijs per pallet, want bij dit verbruik weegt de inkoopprijs zwaar door.

Onderhoud is intensiever

Een toestel dat dag en nacht doorloopt, vraagt meer dan een kachel die ‘s avonds brandt:

  • Aslade legen: bij dit verbruik wekelijks of vaker
  • Branderpot: wekelijks
  • Warmtewisselaar: maandelijks, sommige toestellen doen dit automatisch
  • Jaarlijks onderhoud door een vakman: verplicht, en bij een cv-installatie uitgebreider dan bij een kamerkachel
  • Rookkanaal vegen: jaarlijks

Bij dit verbruik loont het extra om te kiezen voor pellets met een laag asgehalte. Het verschil tussen 0,7 en 0,4 procent as komt bij vier ton neer op ruim twaalf kilogram as per seizoen.

Voor het onderhoud en de jaarlijkse keuring kan je terecht bij Pelletkachelzorg.

Veelgestelde vragen

Kan een pelletkachel op centrale verwarming aangesloten worden?

Ja, met een cv-uitvoering die ook idro-kachel wordt genoemd. Die heeft een ingebouwde warmtewisselaar die water opwarmt voor je radiatoren. Een gewone luchtkachel kan dat niet.

Wat kost een pelletkachel met cv-aansluiting?

Het toestel 3.500 tot 7.000 euro. Met buffervat, hydraulische aansluiting, rookkanaal en plaatsing kom je realistisch op 6.300 tot 14.000 euro voor de volledige installatie.

Heb ik een buffervat nodig?

In vrijwel alle gevallen wel. Zonder buffer schakelt het toestel constant aan en uit, wat leidt tot onvolledige verbranding, meer as en snellere slijtage. Reken op 30 tot 50 liter per kW vermogen.

Kan een pelletkachel ook sanitair warm water maken?

Sommige cv-modellen wel, meestal via een boiler of een buffervat met ingebouwde warmtewisselaar. In de zomer is dat weinig efficient, want dan moet de kachel draaien voor alleen warm water. Veel mensen combineren daarom met een zonneboiler of een elektrische boiler.

Wat is het verschil tussen een pelletkachel en een pelletketel?

Een cv-pelletkachel staat in de leefruimte met zichtbaar vuur en verwarmt de kamer plus de radiatoren. Een pelletketel staat in een technische ruimte, heeft geen sfeerfunctie en is een volwaardige vervanging van een gas- of stookolieketel, met hogere vermogens en meer opslagmogelijkheden.

Hoeveel pellets verbruikt een cv-pelletkachel?

Voor een volledige woning 2.500 tot 4.000 kg per stookseizoen, dus drie tot vier pallets. Bij een grote of slecht geisoleerde woning kan dat oplopen tot vijf ton.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Kan een pelletkachel op centrale verwarming aangesloten worden?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Ja, met een cv-uitvoering die ook idro-kachel wordt genoemd. Die heeft een ingebouwde warmtewisselaar die water opwarmt voor je radiatoren. Een gewone luchtkachel kan dat niet.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Wat kost een pelletkachel met cv-aansluiting?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Het toestel 3.500 tot 7.000 euro. Met buffervat, hydraulische aansluiting, rookkanaal en plaatsing kom je realistisch op 6.300 tot 14.000 euro voor de volledige installatie.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Heb ik een buffervat nodig?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”In vrijwel alle gevallen wel. Zonder buffer schakelt het toestel constant aan en uit, wat leidt tot onvolledige verbranding, meer as en snellere slijtage. Reken op 30 tot 50 liter per kW vermogen.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Kan een pelletkachel ook sanitair warm water maken?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Sommige cv-modellen wel, meestal via een boiler of een buffervat met ingebouwde warmtewisselaar. In de zomer is dat weinig efficient, want dan moet de kachel draaien voor alleen warm water. Veel mensen combineren daarom met een zonneboiler of een elektrische boiler.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Wat is het verschil tussen een pelletkachel en een pelletketel?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Een cv-pelletkachel staat in de leefruimte met zichtbaar vuur en verwarmt de kamer plus de radiatoren. Een pelletketel staat in een technische ruimte, heeft geen sfeerfunctie en is een volwaardige vervanging van een gas- of stookolieketel, met hogere vermogens en meer opslagmogelijkheden.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Hoeveel pellets verbruikt een cv-pelletkachel?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Voor een volledige woning 2.500 tot 4.000 kg per stookseizoen, dus drie tot vier pallets. Bij een grote of slecht geisoleerde woning kan dat oplopen tot vijf ton.”}}]}

Offerteaanvraag

Waar moet de kachel geplaatst worden?
Is er een bestaande schouw aanwezig?
Type woning
Foto's en beschrijving